neděle 1. května 2011

Week of Life

Week of Life jest projekt, o kterém již možná někteří z vás slyšeli, ale někteří jistě ještě ne, a proto vám ho tu představím :) Pokud se nechcete zdržovat čtením tohoto článku a přejít rovnou k věci, můžete přímo tady.
V podstatě jde o to, že jednoho pána (konkrétně Adolfa Ziku) napadlo, že když se kouknete na fotku, vyvolá mnohem více vzpomínek, než třeba vyprávění. Častokrát si nevzpomenete jen na to, co se tehdy dělo, ale taky na přesnou atmosféru té vyfocené situace. A právě proto vznikl projekt WoL. Zúčastnit se může kdokoli. Jde jen o to vyfotit 9 (prapůvodně dokumentárních) fotek za den - ne všechny najednou, ale tak, aby charakterizovaly ať už přesné dění, nebo třeba jen náladu celého toho dne. To se opakuje 7krát přesně po dnech za sebou, a když vaše dny dají dohromady týden, je čas všech 63 fotek nahrát na web, aby si váš week prohlédli i ostatní uživatelé.
Vzhledem k tomu, že se jedná o celosvětový projekt, můžeme se dozvědět, jak se žije i jinde. Ne nadarmo je celý název projektu "Week of Life - Život na planetě Zemi očima jejích obyvatel." Nejvíce účastníků je pochopitelně tady od nás, přece jen to je v původu český nápad, ale také se účastní spousta Slováků nebo třeba Rusů. Z jiných kontinentů je uživatelů jen pár, ale projekt se pořád rozšiřuje a uživatelé přibývají :)
Co musím poznamenat, je, že je kolem WoL naprosto suprová komunita. Uploadujete week a o pár dní později, když se konečně objeví mezi nově přidanými, vám ho hned všichni pochválí, popř. poukážou na fotky, které se jim z celého týdnu líbí nejvíc.
Není to nijak závazný projekt. Ačkoliv tam jsou uživatelé, kteří fotí každý den každý týden posledních několik měsíců nebo i let, valná většina tam je třeba s jedním jediným weekem. Ono přece jen, vyfotit denně devět publikovatelných fotek, to občas dá celkem zabrat. 
Mistři WoL jsou uživatelé, které vybírá redakce. Jsou to lidé, kteří, jak je definováno na webu, "podle našeho názoru nejlépe zvládli zadání celého dokumentárního projektu Week of Life a jejichž týdny se dají považovat za mistrovsky zvládnuté reportáže z jejich života." Každý měsíc je rozhovor s jedním z Mistrů WoL v časopise FotoVideo, který čtu, a právě takto jsem se o projektu dozvěděla. 
Co se mě týče, zatím mám hotové 3 weeky a jakmile bude trocha času (což je spíš jen taková formální hláška, to bych čekala do nekonečna), pustím se do dalších :) Přijde mi to jako zajímavý projekt, který vás naučí koukat na svět jinýma očima a všímat si krásných věcí kolem sebe. 
Projektu se mohou účastnit i různé celky jako třeba firmy a velice atraktivní jsou také týdny různých celebrit.
Snad jediným pravidlem fotek je, že je musíte vyfotit vy jako autor. Buďto fotoaparát držet přímo v ruce a nebo ho někde odložit, ale nikdy nedovolit zmáčknout spoušť nikomu jinému. Také by se fotky neměly nijak výrazně upravovat, ale drobné úpravy jako oříznutí, úpravy světlosti a barev by moc vadit neměly. Pokud si pravidla chcete přečíst přesně, jsou přímo tuto.
Kdyby mělo být po mém, měl by se tohoto projektu bez výjimky účastnit každý :D možná proto, že jsem zvědavá, jak žijí ostatní a čeho si oni všímají ve svých dnech nejvíce. No, kdybyste se chtěli zapojit, nic vám nebrání, registrace je minutová záležitost :)) Takže pokud se vám ta myšlenka líbí, nechte si to projít hlavou :)

Žádné komentáře: